Aktualności PPK

14/06/2020

Nowa formuła szkoleń PPK już od 12 sierpnia 2020 roku! Zapraszamy!

Ruszają kolejne serie spotkań w ramach wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)  w przedsiębiorstwach, które zatrudniają powyżej 20 oraz 50 pracowników. Tym razem w puli podmiotów zobowiązanych do wdrożenia systemu PPK dla pracowników jest kilkadziesiąt tysięcy podmiotów. - Będzie bardzo trudno o uzyskanie fachowej pomocy w zakresie integracji i wdrożeń PPK, choćby w zakresie przystosowania systemów kadrowo-płacowych do naliczania składek. - mówi Łukasz Cieniak, Broker i Doradca ds. PPK - Właśnie dlatego, otwieramy się na szerokie zainteresowanie podmiotów w celu zapewnienia kompleksowych narzędzi do zarówno do wyboru instytucji PPK jak i samego procesu prawidłowej integracji narzędzi.
05/02/2020

Ponad 3 mld złotych na kontach PPK do końca 2020 roku

Polacy rozpoczynają program PPK. W pierwszej fazie dla największych prywatnych podmiotów oszczędności do końca 2020 roku sięgną 3 mld złotych. Co to jest PPK? To  rządowy program, którego celem jest pomoc Polakom w oszczędzaniu środków finansowych . Udział w nim jest dobrowolny, ale z automatu wpisywane są do niego osoby zatrudnione w wieku 18-55 lat. W 2019 roku trafiły do niego osoby pracujące w największych przedsiębiorstwach. Obecnie faza dotyczy firm w przedziale 50-49 pracowników, czyli  20 tys. średnich przedsiębiorstw, która mają czas na zrobienie tego do 24 kwietnia 2020 roku.
19/11/2019

FAQ: Zarządzanie PPK po podpisaniu umowy – pytania i odpowiedzi

1. Co zrobić w przypadku gdy Pracownik złoży rezygnację po zawarciu umowy o prowadzenie PPK - czyli jego dane zostały dodane do systemu wybranej instytucji, po czym przed przesłaniem składki pracownik ten dostarcza Rezygnację? W tym przypadku należy zaznaczyć rezygnacje w Serwisie PPK (przy danych uczestnika „odklikać” rezygnację i zapisać zmiany) Należy zazw wyczaj przesłać scan rezygnacji na adres mailowy TUI
22/09/2019

Relacja ze szkolenia PPK z 17 września 2019 – zapraszamy na kolejne terminy!

Nasi Eksperci PPK zaprezentują praktyczne aspekty wdrożenia systemu PPK w firmie, integracje kadrowo-płacowe i inne ważne aspekty PPK.
18/09/2019

Ponad 30 delegacji na szkoleniu PPK 17 września 2019

Pierwsze szkolenie PPK za nami.  Możemy pochwalić się bardzo dużym zainteresowaniem szkolenia z zakresu PPK - Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ponad 30 delegacji z dużą uwagą uczestniczyło w spotkaniu 17 września 2019. Zapraszamy na kolejne terminy i do rejestracji na stronie: https://doradcappk.com.pl/ PPK - czyli Pracownicze Plany Kapitałowe od 1 lipca 2019 są obowiązkiem pracodawcy wobec pracowników. Począwszy od  1 lipca 2019 roku dotyczy największych firm zatrudniających 250 osób, od 1 stycznia 2020 zatrudniających powyżej 50 osób, a już za rok dotyczy każdej firmy zatrudniającej pracowników!
12/09/2019

UODO: Podstawy przetwarzania i okresy przechowywania danych uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK)

Dane identyfikujące uczestników PPK w postaci adresu e-mail i numeru telefonu osoby zatrudnionej, pracodawcy powinni przekazywać na podstawie zgody tej osoby. Co więcej przekazywanie danych osobowych pracowników w związku z tworzeniem, wdrażaniem i prowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych musi odbywać się z poszanowaniem zasady ograniczenia przechowywania danych osobowych bez względu na podstawę zatrudnienia. W przypadku dokumentacji dotyczącej uczestnika PPK okres jej przechowywania, zgodnie z przepisami prawa, wynosi 10 lat.
04/08/2019

Rozpoczynamy cykl bezpłatnych szkoleń PPK dla firm

Już 17 września 2019 inauguracyjne szkolenie z naszymi ekspertami ds. PPK - Pracowniczych Planów Kapitałowych. Na pierwsze jesienne szkolenia zapraszamy przede wszystkim firmy zatrudniające od 50 do 249 osób, ponieważ  to właśnie ta kategoria firm jest zobowiązana do wdrożenia systemu PPK od 1 stycznia 2020 roku. Pozostanie zatem nieco ponad kwartał na wybranie partnera i dalsze prace adaptacyjne. Jeśli Państwa firma nie liczy jeszcze 50 pracowników, także serdecznie zapraszamy. Każda struktura musi indywidualnie ocenić ile czasu zajmie jej profesjonalne wdrożenie i zarządzanie systemami PPK.
27/07/2019

Zasady i założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które zmieniają dotychczasowy system emerytalny. Ustawa o PPK ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku, z półrocznym okresem vacatio legis. Już 1 lipca 2019 zatem pierwsza pula przedsiębiorstw stanie przed zadaniem wdrożenia nowych regulacji. W szacunków rządu program będzie dotyczył ok. 11,5 mln pracowników i ma zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.
27/07/2019

PPK od stycznia 2019 w firmach powyżej 50 pracowników

racownicze Plany Kapitałowe (PPK) znalazły się na ostatniej prostej. Jak wynika z ankiety „Dziennika Gazety Prawnej” oraz danych Komisji Nadzoru Finansowego czy Polskiego Funduszu Rozwoju  1 lipca aż siedem na dziesięć wielkich przedsiębiorstw uruchomi program. Pozostałe 30 proc. skorzysta z furtki zwalniającej z tego obowiązku i wprowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Warto podkreślić że oszczędzane środki na własnym koncie są do dyspozycji pracownika i nie są związane ze składka emerytalną. Jest to własność więc szanse podzielenia losu OFE nie są możliwe. Data jest nieprzypadkowa, właśnie od 1 lipca firmy zatrudniające powyżej 250 osób (w praktyce często mające tysiące pracowników) będą miały obowiązek wprowadzenia PPK, no chyba, że skorzystają z PPE.
UMÓW SPOTKANIE