PPK od stycznia 2019 w firmach powyżej 50 pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) znalazły się na ostatniej prostej. Jak wynika z ankiety „Dziennika Gazety Prawnej” oraz danych Komisji Nadzoru Finansowego czy Polskiego Funduszu Rozwoju  1 lipca aż siedem na dziesięć wielkich przedsiębiorstw uruchomi program. Pozostałe 30 proc. skorzysta z furtki zwalniającej z tego obowiązku i wprowadzi Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Warto podkreślić że oszczędzane środki na własnym koncie są do dyspozycji pracownika i nie są związane ze składka emerytalną. Jest to własność więc szanse podzielenia losu OFE nie są możliwe.

Data jest nieprzypadkowa, właśnie od 1 lipca firmy zatrudniające powyżej 250 osób (w praktyce często mające tysiące pracowników) będą miały obowiązek wprowadzenia PPK, no chyba, że skorzystają z PPE.

Z kolei zdaniem Bartosza Marczuka, wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiedzialnego za wdrożenie PPK, ludzie stopniowo będą się przekonywać do programu, gdy zobaczą, że na ich kontach gromadzą się pieniądze. To z kolei będzie zachęcać innych do przystąpienia do PPK.
3,3 mln osób pracuje w firmach, które od 1 lipca uruchomią PPK, a potencjalnie z programu skorzystać może nawet 11,4 mln osób.
Wpłata powitalna finansowana przez państwo za dołączenie do PPK to 250 zł, a osoby objęte programem będą mogły jeszcze liczyć na 240 zł dopłaty rocznej, również finansowanej z budżetu państwa. Program będzie działał zarówno w firmach prywatnych, jak i podlegających Skrabowi Państwa.
Łukasz Cieniak
PPK Ekspert
+48 664 484 218
UMÓW SPOTKANIE